Mówcy KulturyMówcy Kultury to owoc mojej współpracy z twórczymi i kreatywnymi ludźmi, wspólnie z którymi usiłujemy dostrzegać, pokazywać, propagować i produkować wyrwy w szarości życia codziennego.


MÓWCA:

Słownik Języka Polskiego określa osobę mówcy, jako człowieka zabierającego głos, przemawiającego. Mówca faktyczny, występujący przed realną publicznością, to specjalista. Wie jak oddychać, by mówić wyraźnie i wibrująco. Potrafi używa figur retorycznych, interesuje, przekonuje, dobiera słowa. Ma swój styl. Mówi.

KULTURA:

Odwołując się ponownie do wiedzy słownikowej i literackiej, kultura to naprawdę szeroko pojęta dziedzina życia. Obejmuje ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych i symbolicznych. Zawiera między  innymi kulturę duchową, społeczną, moralną, polityczną a nawet fizyczną, materialną i językową.Trudno w naszych czasach być mówcą. Nie istnieje już kultura, w której z wielkich podiów przemawiali filozofowie, prekursorzy polityków i przywódcy-wojownicy. W XXI wieku, gdybyśmy spróbowali tego gdziekolwiek publicznie, zostalibyśmy wariatami.

Naturalną więc wyborem był wybór sieci. Miejsca, gdzie mamy sposobność tworzyć "mównice", pod którą może przyjść każdy i szukać czegoś dla siebie.

Z tą myślą powstali Mówcy. Każdy podejmie ów tematyki na swój własny sposób. Nie rodzimy się z manifestem i ideą. My ich szukamy w świecie, który nas otacza. Tak samo będziemy szukali metod wyrazu siebie jako prywatnych autorów, jak i zrzeszonych członków Mówców.

Osobiście uważam, że od kilku dekad możemy mówić o kulturze światowej. Zaczynamy dopiero uczyć się akceptacji innych społeczeństw i ich norm, ale już widzimy jak bardzo w przyszłości będziemy się przenikać, jak bardzo się różnić. Coraz częściej będziemy to zauważać, w takt pędzącej globalizacji. Nie raz będzie to widoczne i mamy nadzieję, że zobaczycie to tak często, jak to tylko możliwe. Przecież to dyskusja i czasem kłótnia o poglądy tworzyła nowe drogi myślenia.

Jednak zaczniemy od własnego podwórka.  Naszej, otaczającej nas kultury. Muzyki, bo dla wielu jest źródłem energii i życia. Sztuki, która każe pochylić głowę i zastanowić się "co autor miał na myśli".  Literatury, dzięki której przeżywa się "dodatkowe żywoty" i zdobywa doświadczenia niemożliwe do znalezienia w realnym świecie. Stylu życia, pozwalającego określić swoje miejsce i życiowy kodeks postępowania w zmniejszającej się "globalnej wiosce". Filmu, niezwykłej kategorii, zrzeszającej słowo, dźwięk, obraz i ruch.  Świata wirtualnego, gdzie lubimy uciekać i...

Twórczości własnej, która przecież niejako współtworzy kulturę, krytykując, propagując i komentując ją zarazem.

Zapraszamy do poznania Mówców Kultury.

Tekst autorstwa Hipokrytasa z Silesii
 Edited by me. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz