sobota, 11 kwietnia 2015

Zasady Tworzenia Dzieł Literackich

Z góry uprzedzam, że są to zasady, które sam wymyśliłem dla siebie i oczywiście dzieło, które ich nie przestrzega, w dalszym ciągu jest w stanie być wartościowe, wręcz genialne. Jednak postanowiłem opublikować je, bo mogą komuś z Was pomóc:)

___________________________________________________________________________


1.     DZIEŁO MA SWÓJ CEL

Nie jest to tylko „ciekawa historyjka” ale wnosi coś do życia, skłania do przemyśleń tudzież jest w stanie wypływać na odbiorcę w jakiś sposób, zmienić jego tok myślenia. Słowem – przesłanie.

2.     DZIEŁO ZAWIERA COŚ NOWEGO
Najlepiej oczywiście gdy cały rdzeń fabularny utworu oparty jest na pomyśle, który wcześniej nie pojawił się w literaturze ani żadnej innej dziedzinie sztuki, ale nawet jeśli nie, to przynajmniej częściowo zawierać musi ciekawy nowy pomysł, który nie pojawił się nigdzie wcześniej.

3.     FRAGMENT SAM SIĘ BRONI
Każdy dłuższy zacytowany fragment ma być ciekawy i wnosić coś sam od siebie. Fragmenty które nudzą pisarza nudzą też czytelnika. Możliwie skracać wszelkie zbędne opisy, opisy mało istotnych zdarzeń czy uczuć. Należy skupiać się na tym, co ważne. Dzięki temu dzieło będzie bardziej interesujące jako całość.

4.     POCZĄTEK DZIEŁA ZACHĘCA DO DALSZEGO CZYTANIA
Pierwsze kilka zdań może zaważyć na chęci czytelnika do kontynuowania. Stąd też powinny one obfitować w treść, zawierać kontrowersje tudzież zaskakiwać w każdy możliwy sposób, który jednak będzie też odzwierciedlony w treści dzieła.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz